Ačkoli se mnohým lidem může zdát, že obvinit velkou firmu z porušování zákona nemá smysl, jelikož se odpovědné osoby budou vymlouvat jeden na druhého a že celý případ nakonec vyjde do ztracena, není tomu tak. Trestní právo České republiky nabízí mechanismy, které umožňují potrestat za porušování zákona nejen fyzické, ale i právnické osoby. Pokud vaší firmě hrozí obvinění, je důležité obrátit se na zkušeného advokáta specializujícího se na trestní právo. Včasná konzultace s odborníkem vám může pomoci pochopit vážnost situace, připravit se na možné právní kroky a navrhnout účinnou obranu.
Lze poslat právnickou osobu „do chládku“?
Právní úprava trestní odpovědnosti právnických osob není součástí trestního zákoníku a upravena samostatným zákonem o trestní odpovědnosti právnických osob. Právně odpovědné jsou všechny právnické osoby, pouze s několika výjimkami, např. územní samosprávné celky (obce a kraje) vyloučena je také odpovědnost České republiky.
Samozřejmě není možné zavřít právnickou osobu do vězení. Uplatňují se proto tresty jako:
· Zrušení právnické osoby
· Propadnutí majetku
· Peněžitý trest
· Propadnutí věci
· Zákaz činnosti
· Zákaz držení a chovu zvířat
· Zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži
· Zákaz přijímání dotací a subvencí
· Uveřejnění rozsudku na náklady právnické osoby ve sdělovacích prostředcích
Kdy je možné potrestat právnickou osobu?
Právnická osoba samozřejmě nemůže být odpovědná za veškeré trestné činy, kterých se dopustí jejich zaměstnanci. Možnost stíhání právnické osoby je možné pouze v případě, že se činu dopustí:
· Statutární orgán nebo jeho člen
· Osoba ve vedoucí funkci
· Zaměstnanec plnící úkoly na základě pokynů vedoucí osoby
Tyto osoby přitom musí jednat jménem právnické osoby nebo v jejím zájmu.