Záclona sice není takovou investicí, aby vás přivedla na mizinu, ale pokud přežije dlouhé roky, zlobit se určitě nebudete. Klíč k úspěchu je přitom jednoduchý – stačí se o ni zodpovědně starat, ať zůstane dlouho bílá.
Závěsy ani záclony dnes rozhodně nejsou nezbytností, přesto je ve spoustě domácností najdete. Fungují jako dekorace i bariéra proti pohledům zvenčí, hluku, prachu a nečistotám. To se na nich bohužel projevuje. Častokrát fungují jako dokonalý lapač prachu a v domácnostech s alergiky se musí prát aspoň jednou za tři měsíce.
Do pračky patří v pracím pytlíku
Každá dobrá hospodyňka ví, že záclony se perou maximálně na 40 °C (nejlépe na 30 °C), ideálně s nízkými otáčkami (300 až 400), aby se nepoškodila jemná vlákna. Do pračky se musí dávat šetrně, a vůbec nejlepší je, když si na ně pořídíte prací síťky či pytlíky. Některé pračky mají přímo šetrný prací program na záclony.
Nejlepší jsou přípravky na bílé prádlo nebo jedlá soda
Pro zachování skvostně bílé barvy je vhodné dát do pračky prací prášek určený speciálně na bílé prádlo. Máte-li doma i záclony barevné, určitě je perte odděleně od bílých. Na záclony nepoužívejte aviváž ani změkčovadlo, mohly by poškodit vlákna.
Pro zašedlé či zažloutlé záclony se doporučuje dát je před praním do roztoku vody se sodou (500 g jedlé sody na 10 l vody).
Vlhké se dají rovnou věšet
Záclony se nežehlí a nepatří ani do sušičky. Po doprání je můžete vytáhnout z pračky a rovnou začít věšet. Bývají vlhké, nikoliv mokré, takže nejsou tolik těžké a garnýž je udrží. Obvykle se vyrovnají samy při pověšení. Máte-li doma záclonu z mačkavého materiálu, bude se dát vyžehlit ještě ve vlhkém stavu na střední teplotu.
Podobná pravidla platí i pro další bytový textil – třeba povlečení. Když víte, jak je udržovat, vydrží vám dlouhá léta v perfektním stavu a jako nové.