Novinky Pojištění Zajímavosti

Při uzavření cestovního pojištění si dejte na pozor na výluky z pojistného plnění

Při sjednávání cestovního pojištění dejte pozor na výluky z pojištění. Najdete je vždy v pojistných podmínkách, které jsou součástí pojistné smlouvy. Pojišťovna v těchto případech může krátit pojistné plnění nebo dokonce vám nevyplatí nic. V článku upozorňujeme na ty nejobvyklejší výjimky.

Dostanete-li se během své dovolené do krizové situace, neprodleně se spojte s asistenční službou, která funguje 24/7. V případě, že budete nastalou situaci řešit po svém, i když s nejlepším vědomím a svědomím, můžete se dopustit chyby a pojišťovna vám nemusí pojistné plnění vyplatit – případně ho může zkrátit. Obzvláště obezřetní buďte v případě, že vás čeká aktivní dovolená a chystáte se provozovat sporty. Ověřte si, že vybrané sporty vaše pojištění opravdu kryje. Pokud je totiž pojišťovna řadí mezi tzv. extrémní sporty, jako například surfování, vysokohorská turistika, horolezectví nebo bungee jumping, pak je nutné tyto sporty připojistit separátně.

Pozor na nehody zaviněné alkoholem

Pojistné události způsobené pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek jsou ve výlukách pojištění obecně. „Je potřeba vzít v potaz, že úrazy, které si způsobíte po požití alkoholu, budou s největší pravděpodobností spadat do výluk cestovního pojištění. To znamená, že na takový úraz se pojištění nevztahuje, pojišťovna neposkytne pojistné plnění a úhrada všech nákladů spojených s léčením bude na vás,“ upozorňuje Aleš Rothbarth, specialista na pojištění z online srovnávacího portálu Klik.cz, kde je mimo jiné dostupná i chytrá kalkulačka na rychlé srovnání nabídek a cen pojištění.

Nadmořská výška

Při lyžování nebo horské turistice si zjistěte, zda vaše pojištění nemá omezení na určitou nadmořskou výšku. Ve vyšších polohách už běžné pojištění nemusí stačit. „Standardní omezení v pojistných podmínkách uvádí, že se pojištění vztahuje pouze na škody, které se stanou nejvýše ve výšce 3 000 m. n. m. Pokud vyrazíte na lyže o 200 metrů výše a zlomíte si nohu, je velmi pravděpodobné, že pojišťovna pojistné plnění neposkytne. Vždy si tedy dopředu zjistěte, do jaké nadmořské výšky jedete, a tento fakt zohledněte již při výběru pojištění,“ radí Rothbarth.

Pozor na chronické nemoci

Dejte si pozor na problémy zapříčiněné vlivem chronické nemoci. V případě chronického onemocnění může vzniknout problém s uzavřením cestovního pojištění nebo později s výplatou pojistného plnění. Tyto potíže většinou vznikají, pokud není nemoc stabilizovaná – je tzv. v progresi – po určenou dobu. Pokud po tuto dobu stabilizována je, většinou nevzniká problém s uzavřením pojištění ani vyplácením pojistného plnění. Pokud například proděláte infarkt, po dvou měsících odjedete na dovolenou, kde se bude infarkt opakovat, je velmi pravděpodobné, že pojišťovna ošetření neuhradí. Pokud by oproti tomu uplynula doba například deset měsíců, pravděpodobnost uhrazení léčebných výloh je výrazně vyšší.