Schválně, také si někdy jen tak pro sebe pomyslíte, „kéž by mi tak někdo chtěl odkázat alespoň pár tisíc“? Nečekaného dědictví jako ve filmech se dočká málokdo z nás, ale možná, že vám dávno leží doma, jen o tom ještě nevíte. Může se skrývat ve starých mincích, ať už jde o numismatickou sbírku, nebo jen pár zapomenutých kousků.
Staré mince, to není jen středověk
I když i středověkou minci můžete náhodou nalézt, budete-li například na chatě kopat studnu. Sběratelé si ovšem cení i relativně novodobých mincí českých, rakouských a československých, dokonce i bankovek. Může se jednat o prvorepublikové kousky, peníze z éry socialismu, ale třeba i takovou desetikorunu z roku 1993. Ty se totiž razily v několika variantách, z nichž některé jsou raritnější než jiné, a ty mohou mít dle poptávky cenu až 15 000 korun.
Největší výhra? Zlaté mince!
V důsledku současné ekonomické situace cena zlata raketově stoupá. Ti, kdo si uložili část svých finančních prostředků do mincí, valounů či cihliček z tohoto drahého kovu, se teď mohou radovat – a začít prodávat. Výkupní cena zlata totiž právě dosáhla svého maxima za posledních 7 let! To platí nejen pro Českou republiku, ale i pro Slovensko, i když tam je situace trochu odlišná, jelikož Slováci platí eurem, takže je nemusí zajímat klesající kurz koruny. Pokud si nejste jisti, kdy je nejlepší mince prodat, sledujte portál cena-zlata.cz, který vám poskytne přehled o fluktuaci cen.
A jaký poklad máte doma vy?
Jak zjistit aktuální hodnotu konkrétní mince? Bez pomoci těžko. Samozřejmě je tu strýček Google, který vám nějaké informace poskytne, a pak se budete dlouho probírat sběratelskými fóry a srovnávat bez zaručeného výsledku. Nejlepší ale bude, když se poradíte s expertem na numismatiku. Tyto služby vám zdarma nabídnou v prodejně Pražské mincovny v Obecním domě vedle Prašné brány, kde si na pátek 3.4. od 10:00 do 15:00 pozvali odborníky z obchodní společnosti rakouské centrální banky. Pokud nemáte více než 10 mincí, stačí si pro nezávazné ocenění mincí přijít bez objednání.