Novinky Zajímavosti

Účetní na hlavní pracovní poměr anebo externě?

Možná už Vás ta myšlenka napadla, když jste viděli účetní, jak si půl dne psala na facebooku a nebo vašeho účetního jak hrál nenápadně World of Tanks. Nebo se vaše firma zmenšuje či prostě jen nemáte ten druh firmy, která generuje stovky dokladů a tak se samozřejmě nabízí otázka, jestli si nenajmout účetní externě.

Výhody externí účetní:

– Neplatíte jí pravidelnou měsíční mzdu. Neplatíte ji v období kdy je málo práce nebo málo dokladů. Prostě ji využíváte pouze tehdy, když opravdu potřebujete.

– Dnes už sice existují jednoduché programy třeba na faktury online, ale pořád ještě za spoustu účetních programů musíte platit, nebo aspoň platit upgrady, nemluvě třeba o IT školeních nebo o proškolování vaší účetní.

– Jste pojištěni proti riziku nesprávně vedeného účetnictví? Udělala už vaše účetní nějaký průšvih, s kterým jste měli řádné opletačky? To by se vám s externí účetní nestalo, protože pokud si najmete tu správnou, je pravděpodobně pojištěna proti riziku nesprávně vedeného účetnictví.

– Neřešíte pojištění profesní odpovědnosti.

– Externí účetní je obvykle výrazně levnější než zaměstnanec.

– Výrazně se sníží i administrativa spojená se zaměstnáváním.

Zatím to vypadá, že mít externí účetní na takzvaný outsourcing nabízí jen samé výhody. Co ale nevýhody? Jaké zádrhely nás ale mohou čekat v případě externí účetní?

Nevýhody externí účetní:

– Pravda je, že s ní sdílíte citlivá data o sobě a o svých zaměstnancích. A to nemusí být pro každého příjemné.

– Má pravděpodobně více klientů a proto odpovídání na emaily či telefonáty nemusí být obratem, jak jste byli zvyklí. Také pokud potřebujete osobní konzultaci, může to znamenat desítky minut v autě.

– Pokud se bavíme o malé firmě, tak je tu ještě fakt, že nemůže zastoupit jiné zaměstnance v případě jejich nepřítomnosti, jak je to u malých firem často zvykem.

Jak vidíte, vždy je tu pár nevýhod, ale přesto to podle nás stojí alespoň za zamyšlení a za prozkoumání této možnosti.