Novinky Ostatní Zajímavosti

Česko ročně přijde o 57 miliard na daních

Daňové ráje stojí Česko ročně desítky miliard korun. Dá se s tím něco dělat a vyřeší se tento problém někdy? To se dozvíte v tomto článku.

Česká legislativa nijak nezabraňuje firmám, aby mohly měnit svoje sídlo. Díky tomu tak často odchozí některé společnosti do daňových rájů. Tímto způsobem tak dokážou ušetřit ročně i miliony korun.

Úniky v miliardách

Za transparentní daňovou politiku bojuje nejen EU, ale i některé členské státy. Stále ale existují daňové ráje, které nejen firmám s velkými obraty pomohou ulevit od velkých daňových povinností. Nejen na tento popud vznikla řada spolků, která tlačí vládu a další evropské země do boje proti optimalizaci daní. Offshore společnosti totiž ročně připraví českou ekonomiku o více než 57 miliard korun.

Díry v zákonech nejen Česka odhalila aféra Panama Papers, která obvinila desítky vlivných lidí z řad byznysu i politiky z ukrývání zisků v daňových rájích. Ovšem to není problém pouze známých lidí. Celkem se do aféry zapletlo desítky tisíc osob a figurovali mezi nimi i Češi.

Zmizí někdy daňové ráje?

Otázkou ale zůstává, jak moc velký problém optimalizace daní vůbec vytváří. Argumenty obou stran jsou pochopitelné a najít smírné řešení je mnohdy složité. Chtít totiž po firmách, které si svoje zisky tvrdě vydobudou, platit velké daně, je někdy dost nelogické. Na druhou stranu tu ale máme další miliony lidí, které si svoje povinnosti poctivě platí. A vůči nim není skrývání zisků vůbec férové.

Ať už máte na offshore společnosti a daňové rájejakýkoliv názor, fakt je ten, že jen tak nevymizí. Chytré mozky si vždy najdou způsob, jak peníze skrývat a jak optimalizovat chod společnosti. Dokud to půjde legální cestou, tak to nebude žádný problém.