Novinky

Objevili jste doma pár starých mincí? Jejich hodnota vás nejspíš překvapí!

Schválně, také si někdy jen tak pro sebe pomyslíte, „kéž by mi tak někdo chtěl odkázat alespoň pár tisíc“? Nečekaného dědictví jako ve filmech se dočká málokdo z nás, ale možná, že vám dávno leží doma, jen o tom ještě nevíte. Může se skrývat ve starých mincích, ať už jde o numismatickou sbírku, nebo jen pár zapomenutých kousků.

Staré mince, to není jen středověk

I když i středověkou minci můžete náhodou nalézt, budete-li například na chatě kopat studnu. Sběratelé si ovšem cení i relativně novodobých mincí českých, rakouských a československých, dokonce i bankovek. Může se jednat o prvorepublikové kousky, peníze z éry socialismu, ale třeba i takovou desetikorunu z roku 1993. Ty se totiž razily v několika variantách, z nichž některé jsou raritnější než jiné, a ty mohou mít dle poptávky cenu až 15 000 korun.

Největší výhra? Zlaté mince!

V důsledku současné ekonomické situace cena zlata raketově stoupá. Ti, kdo si uložili část svých finančních prostředků do mincí, valounů či cihliček z tohoto drahého kovu, se teď mohou radovat – a začít prodávat. Výkupní cena zlata totiž právě dosáhla svého maxima za posledních 7 let! To platí nejen pro Českou republiku, ale i pro Slovensko, i když tam je situace trochu odlišná, jelikož Slováci platí eurem, takže je nemusí zajímat klesající kurz koruny. Pokud si nejste jisti, kdy je nejlepší mince prodat, sledujte portál cena-zlata.cz, který vám poskytne přehled o fluktuaci cen.

A jaký poklad máte doma vy?

Jak zjistit aktuální hodnotu konkrétní mince? Bez pomoci těžko. Samozřejmě je tu strýček Google, který vám nějaké informace poskytne, a pak se budete dlouho probírat sběratelskými fóry a srovnávat bez zaručeného výsledku. Nejlepší ale bude, když se poradíte s expertem na numismatiku. Tyto služby vám zdarma nabídnou v prodejně Pražské mincovny v Obecním domě vedle Prašné brány, kde si na pátek 3.4. od 10:00 do 15:00 pozvali odborníky z obchodní společnosti rakouské centrální banky. Pokud nemáte více než 10 mincí, stačí si pro nezávazné ocenění mincí přijít bez objednání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup