Novinky Zajímavosti

Pro své investice aktuálně volte zlato!

Všichni dobře víme, že je potřeba si dělat nějakou finanční rezervu na horší časy. Covid-19 nám nejlépe ukazoval, jak moc je to potřeba. V jaké podobě však peníze uchovávat? Pod polštářem si je dnes sice snad už nikdo nesyslí, jenže rozmohl se nám tu další takový nešvar. Spořicí účty.

Češi byli vždy konzervativními investory, spořicí účty jsou tedy v ČR velmi oblíbené. Spousta lidí je bohužel přesvědčená, že na spořicím účtu jsou jejich peníze v bezpečí. Opak je však pravdou.

Na spořicím účtu vám peníze mizí

Spořicí účet sice není rizikový, o peníze na něm nepřijdete, avšak je 100%, že se časem sníží jejich hodnota. Vlivem inflace rostou ceny zboží a služeb, vaše peníze na spořicím účtu se přitom nemnoží. Lépe řečeno množí, ale velmi málo. Úroky na spořicích účtech častokrát zůstávají pod jedním procentem, zatímco inflace je letos rekordní a překračuje tři procenta. O ta dvě procenta svých úspor tedy přijdete. Z tisícovky to není zase tolik, ze sta tisíc už třeba ano.

Spořicí účet má být záchranou pro nenadálé události. Nechávejte si zde například dvacet nebo padesát tisíc, ať máte z čeho koupit novou lednici nebo zaplatit opravu auta. Větší úspory vložte jinam. Vhodnou volbou je třeba investiční zlato.

Dlouhodobě si spořte do zlata

Investiční zlato má v Česku potenciál se uchytit, je totiž zcela bezpečné. Když se podíváte na jakýkoliv vývoj ceny zlata, uvidíte stabilní růst. Místy jde samozřejmě křivka i dolů, avšak jde pouze o krátkodobé výkyvy. V dlouhodobém horizontu se hodnota zlata zvyšuje. Nečekejte obrovské výnosy, nicméně inflaci to rozhodně pokryje. Peníze tedy nebudou ztrácet na hodnotě, což by mělo být vaším cílem.

Pozor! Ačkoliv i hodnoty dalších drahých kovů, jako je třeba stříbro či platina, stabilně rostou, jenom zlato je vhodné k investicím. Jediné zlato je totiž osvobozené od platby DPH.

Zlato opravdu není jen investicí pro bohaté

V našich končinách bohužel ještě stále převažuje domněnka, že do zlata mohou investovat pouze bohatí, kteří mají naspořené statisíce nebo miliony. Je tomu však přesně naopak. Nejlevnější zlaté mince či slitky o hmotnosti 1 gramu lze pořídit už od 1500 Kč. Nemusíte si přece hned kupovat kilogramovou cihlu.

Příjemně potěší také možnost nakoupit online. Nemusíte nikam chodit, mince a slitky si vyberete z domova, dopravce vám je doveze až domů. A stejně jednoduchý je také jejich zpětný prodej. Jelikož je zlato ceněné po celém světě, lze ho prodat kdykoliv a kdekoliv, třeba i v jiném státě.

Zájem o zlato letos stoupl v ČR i na Slovensku

Spolu s nejistotou, již přinesl covid, a vysokou inflací zájem o investiční zlato skutečně vzrostl. Trend potvrzuje i Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz. Jeho firma má také kamenné prodejny, přičemž jedna je umístěná ve Vsetíně nedaleko slovenských hranic. Tam tvoří velkou část zákazníků Slováci. Rádi zlato nakupují osobně a v Česku jsou pro ně ceny výhodnější.

Naproti tomu Češi raději nakupují z pohodlí domova online. Zájem mají o švýcarské slitky značky Argor Heraeus, ale i investiční mince. Dlouhodobě oblíbené jsou rakouské Wiener Philharmoniker. Hit představují taktéž svatováclavské dukáty, jež se dodnes vyrábí v takových velikostech a ryzostech, jež kdysi stanovil sám Karel IV.

Nikdy není pozdě investovat do zlata

Každý aspoň trochu uvědomělý investor ví, že investiční portfolio je třeba diverzifikovat. Zlato by v něm rozhodně mělo být zastoupené. Jakým procentem, to už je samozřejmě volba každého konkrétního člověka. V dobách krizí však zkušení investoři neváhají vložit do něj až 80 % svých úspor. Právě v krizích si totiž zlato, na rozdíl od jiných možností, výtečně drží svoji hodnotu. Využijte toho.